HAVUZ EKİPMANLARI VE AKSESUARLARI

ANASAYFA / HAVUZ SİSTEMLERİ

HAVUZ EKİPMANLARI VE AKSESUARLARI

Kategori: HAVUZ SİSTEMLERİ Tarih: 22 Şubat 2017
HAVUZ EKİPMANLARI VE AKSESUARLARI

Havuz insan hayatının sağlık, spor, dinlenme ve eğlence araçlarından biridir.Bu denli çok geniş amaçlara ulaştıran kompleks bir sistemin son derece iyi ve neredeyse kusursuz bir planı, projesi, donanımı, ekipmanı ve işletimi olmalıdır. Günümüzde insan hayatının çok önemli bir fonksiyonu haline gelen havuz gerektiği gibi yapılmadığı ve donatılmadığı takdirde insan hayatını zehir eden bir etkene dönüşebilir. İşte bu denli kompleks ve yararlı bir sistemin her aşaması ve her kullanım basamağı çok titiz ve ayrıntılı biçimde kurgulanmalı, uygulanmalı ve kaliteli ekipmanlarla donananımı sağlanmalıdır.


Havuz denilen sistem belki hizmet üreten bir tesis gibi görünse de son derece bilimsel ve teknik bir fabrika donanımına sahiptir ve aslıda çok önemli bir üretim entegre tesisidir. Bu havuz denilen fabrika mükemmel bir mimarlık ve inşaat mühendisliği gerektirdiği gibi aynı zamanda her türlü mühendisli dokunuşlara da aynı önemde ihtiyaç duyar.

Bir havuz yapımında, havuza gelip suya girene kadar, havuz içinde, havuzdan çıktıktan sonraki ve havuzdan ayrılana kadar olan bütün zaman dilimindeki her bir iş ve hareket o adımla ilgili ihtiyaç duyulan konulara çözüm getirecek nitelikte olmalıdır.

Bir havuz sistemi mükemmel bir mimarlık ve inşaat mühendisliği ile başlarken çok sayıdaki mühendislik, işletme ve sağlık donanımlarına ihtiyaç duyar.

Bunlar havuz inşaatı,  havuz içi, havuz dışı, havuz bakımı ve havuz işletimi olarak sınıflandırılabilir. 

Havuz filtreleri,

havuz pompaları,

havuz elektriği ve aydınlatma sistemleri,  

havuz dozlama ve otomasyon sistemleri,

havuz temizlik araçları ve robotlar,

havuz içi araç ve ekipmanlar,

havuz kenar ve dış ekipmanları,

havuz kimyasalları,

havuz suyu analiz ve ölçüm araçları,

ısıtma ekipmanları,

su oyunları ve karşı akıntı sistemleri,

olimpik havuz ekipmanları,

havuz vanaları, çekvalfler ve fitings,

havuz içi ve kenar kaplama malzemeleri,

havuz üstü kapatma sistemleri

konusunda yeterli donanıma sahip olmalıdır.

Malzeme ve detay seçimi çok önemlidir.

HAVUZ HAKKINDA BİR KAÇ AYRINTI

Önce havuzdan ne beklediğimizi ortaya koymamız gerekir. Bundan sonra ölçü ve detay ve konum gelir.

Havuz önce düşünülmeli, daha sonra peyzaj değiştirebilir fakat havuzun yeri değişmez.

Havuz, kullanım saatlerinde güneş alacak şekilde konum olarak binanın güney cephesine yapılmalıdır.

Evde küçük çocuk varsa annenin evden havuzu görmesi gerekir.

Kirlinmesini minimuma indirmek için toz, toprak ve de yapraklardan uzak olması sağlanmalı, çevre peyzajı gölge yapacak, yaprak dökecek, şeylerden uzak olmalıdır. 

Havuz kesinlikle derin olmamamalı, Almanya'da havuz derinliğinde basit kural; havuz sahibi annenin çene altı hizasıdır. Bu da annenin suda boğulmadan ayakta durması ve çocuğunu kollaması demektir.

Teknik olarak 80 cmden derin yapılır. Normal derinlik 1.26 m olmasına rağmen genellikle 1.4-1.8 m derinlikte olması kullanıcıyı memnun eder.

Havuz malzemeleri model, güç ve fiyatlara göre farklılık gösterir.

Bir havuzda mutlaka olması gereken kaliteli bir fıskiye ve devir daim yapan fan jetleri bulunmalıdır. Malzemelerin paslanmaz mozuldan üretiliyor olması önemlidir.

Havuz sistemlerinin kurulumunda kullanılan ekipman seçimi dikkatli yapılmalıdır.

Plastik ürünlerin alımında bile kaliteli olanların tercih edilmelidir. Havuz ekipmanlarında öncelik kalite olmalıdır.

Havuz malzemelerinde filtreli pompalar en önemli olan ürünlerdendir. Bu pompalar havuz suyunun giriş ve çıkışında faz evrelerinin belirtilmesini sağlar.

Havuz debisini ayarlayan giriş çıkış malzemelerinin uyumlu ve motor gücünün de yüksek olması gerekir.

Havuz temizliğinde kullanılan kimyasalların suyun temizliği ve havuzun bakımında mikrop ve virüs mücadele etkinliğinin fazla önemli olduğunu unutmamak gerekir.

Havuzun derinliği ve ölçüsü arttığı oranda havuz masrafları da artar. Havuz 24 saat çalışan fabrika gibi kimyasal işleme tabi tutulur. Bu nedenle ölçü ve derinlik doğru seçilmelidir.