SU SEBİLLERİ

ANASAYFA / İÇME SUYU ARITIMI

SU SEBİLLERİ

Kategori: İÇME SUYU ARITIMI Tarih: 22 Şubat 2017
SU SEBİLLERİ

Yaşadığımız dünyanın ve insan vücudunun büyük bölümü sudan oluşur. İnsanların en doğal ve en gerekli ihtiyacı sudur. Su her zaman altın kadar değerli olmuştur. Su içilme alışkanlığının değişmesiyle su sebili tarzı aletler ortaya çıkmıştır. Sebil, tarihimizde ve kültürümüzde sokaktan geçenlere parasız su dağıtmak için hayrat olarak yaptırılan küçük yapılardır. Bugün teknolojik çok önemli gelişmelerle farklı boyutlara ulaşırken hayatımızın her alanında kendine yer bulmuştur. Sebiller suyun en çok kullanıldığı teknolojik ürünlerdir.


Çağdaş ve günümüz teknolojisine kolaylık sağlayan, su sebilleri ev ve iş yerinde sıcak ve soğuk su rahatlığını veren kullanışlı su soğutma ve su ısıtma makineleridir.

Su sebili insanların yaşamış olduğu ev ve işyeri gibi her çeşit mekânda kullanılmaktadır. Su kaynaklarının gerektiği gibi korunamaması su tedariki konusunda çok ciddi sorunları doğurmaktadır. Bu gerçekten hareketle tatlı su kaynağının oluşmasını beklemek hayalperestlikten uzağa gitmez. Artık evlerde şebeke suları hakkında önemli problemler yaşanıyor. Bu sıkıntılar sağlıklı bir hayat sürmek, çocuklarına sağlıklı bir gelecek sağlamak kaygısını taşıyan insanları sağlıklı, güvenilir, temiz su tüketebilmek için evsel ve merkezi bina arıtma ve yumuşatma gibi çözümler yanında su sebillerini de farklı amaçlarla kullanmaya yöneltmektedir.

Zaman içerisinde su sebilleri teknolojik olarak sürekli gelişerek piyasadaki yerini korumaktadır. İlk önceleri soğutma amacıyla kullanılan elektrikle beraber su sebilleri sıcak ve soğuk su ihtiyacını karşılamaktadır. Sadece evlerde değil insanların yaşadığı her yerde bir su sebili görmek sıradan bir hale gelmiştir.  Bunun sebebi insanların en temel ihtiyacının su olmasıdır.

Su sebilleri yapılmış olduğu maddelerden ötürü çok sağlıklıdır. Günümüzde her evde su sebili görme alışkanlığı su sebilinin çok pratik olmasından da kaynaklanmaktadır. Su sebili hızlı şekilde çalışır. Soğuk ve sıcak su ihtiyacını karşıladığından önemli bir görevi üstlenmektedir. Birbirinden bağımsız çalışan iki motoru dar bir alanda bulunan suyu ısıtarak soğuttuğu için ekonomiktir.

Artık hayatımızın her yerinde ve noktasında yanı başımızda yer alan su sebillerinin bakımı, temizliği ve dezenfekte işlemleri de sağlıklı su kadar son derece önemlidir. Dezenfekte yapılacak su sebillerinin kullanıldığı yer ve koşullara göre dezenfekte süreleri belirlenmektedir.   Tozlu, kirli, ve imalat tarzı hizmet veren kurumlarda su sebili dezenfekte işleminin her ay yapılması gerekir. Su sebili dezenfekte işlemlerinde yapılması gereken en önemli uygulama, dezenfekte yapılacak su sebilinin, hijyen ve sağlık kuralları çerçevesinde düzenli olarak yapılmasıdır. Sebilleri dezenfektesi süper oksijen olarak bilenen ozon gazı yöntemiyle yapılır.

Su sebilleri dezenfeksiyon işlemlerinde, kimyasal madde kullanmak sağlığınız için tehlikelidir. Sebil dezenfekte işlemlerinin teknik donanım ve bilgiye sahip uzman kişi veya bakım çizelgesi ve bakım belgesi sunan kurumlara yaptırılması da önemlidir.

Dezenfekte yapılan su sebil musluklarının her yıl değişmesi gerekmektedir. Musluk değişimi ve dezenfekte yapılamayan sebillerde insan sağlığına zararlı bakteriler, virüsler ve mikroorganizmalar oluşması ve biyolojik kirlikler kaçınılmazdır. Bilindiği gibi günümüzde birçok hastalık, içtiğimiz suların kullanıldığı cihazlardan bulaşmaktadır.

Su sebili temizliği yönetmeliğine uygun olarak yapılan temizleme işleminde su sebili bakımı yapıldı belgesi alınmalıdır.   Temizleme işlemleri, yetki ve teknik donanıma sahip personele yaptırılmalıdır. Uzun süre temizliği ve dezenfeksiyonu yapılmayan su sebillerinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirlenmeler meydana gelir. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için su sebillerin periyodik mekanik temizlikleri yapılmalı, güçlü ve kalıntı bırakmayan dezenfektan ozon gazıyla su sebilleri dezenfekte edilmelidir.

Pek çok yerde kullanılan su sebillerinin standartlara uygun temizliğinin sağlanması için herkese büyük sorumluluk düşmektedir. Su sebillerinin temizliğinde kesinlikle deterjan, çamaşır suyu, kir çözücü, kireç çözücü, yağ çözücü kimyasallar kullanılmamalı, mutlaka ozonlama yöntemi uygulanmalıdır. Ozonlama yönetiminin yan etkisi yoktur, bir süre sonra yok olup havaya karışır. Ozonlama sistemiyle yapılan temizlikte su sebilinin içerisinde en küçük bir kalıntı, koku, tadında değişim, mekanik artık, kimyasal madde kalmaz. Tekrarlayabilen yosunlaşma, spor oluşumu, kist, bakteri ve virüslerin yok edilmelerini sağlar. Zamanla oluşan; kötü koku ve suyun tadının değişikliğine de engel olur.

Sebil Temizleme Yönetmeliği

*Periyodik işlemleri yürütmek.

*Buz makinesi temizliği yapmak.

*Buz haznesinin içindeki buzları boşaltır.

*Teknik servise haber vererek mekanik kısımların sökülmesini sağlar.

*Sökülen parçaları temizler ve dezenfekte eder, sıcak su ile durulayıp kurumaya bırakır.

*Sökülen parçaları tekrar yerine taktırır.

*Buz haznesini temizleyip sıcak su ile dezenfekte eder ve durular.

*Buz makinesini çalıştırarak düşen buzları imha eder.

*Tekrar sıcak su ile durulayıp kullanıma hazır konuma getirir.

*Su sebili temizliği yapmak

*Su vanasını kapatıp makinenin içindeki suyu boşaltır.

*Makinenin içini, dışını ve musluklarını temizleyip dezenfekte eder.

*Kimyasal atık kalmayacak şekilde durular.

*Fişini takıp su vanasını açar ve kullanıma hazır konuma getirir.

*Kırık, zayi raporu tutmak

*Kırılan malzemenin ebadını, markasını ve çeşidini tespit edip “Zayi Raporu”na yazar.

*Raporu amirine iletir.